Blog

Posiadasz kredyt hipoteczny? Musisz to wiedzieć…

Posiadasz kredyt hipoteczny? To zobacz jak wygląda Twoja odpowiedzialność i świadomość od strony finansowej. Pokażę Ci na przykładzie rodziny z dziećmi, czyli ojciec, matka i dziecko lub dzieci, tzw. rodzina atomowa.

Każdy marzy o własnym domu czy też mieszkaniu i większość ludzi, którzy nie posiadają dużych, własnych środków finansowych, decyduje się na kredyt hipoteczny. I jest to jak najbardziej właściwe, jeśli Twoja zdolność finansowa na to Ci pozwala.

Tak jak wspomniałem przed chwilą, weźmy dla przykładu rodzinę z dziećmi, gdzie ojciec jest głównym żywicielem rodziny, czyli przynosi do budżetu domowego większą część pieniędzy lub też 100%, ponieważ matka jest „Managerem ogniska domowego”, czyli ogarnia w domu kilka zawodów takich jak: sprzątanie, gotowanie, pranie, prasowanie, pomoc dzieciom w lekcjach i można by tak wymieniać.

Ten temat jest jednym z aspektów jakie poruszam na spotkaniach z rodzinami, jest dla mnie mało wygodny, nawet nie lubię o nim mówić, ponieważ tutaj jest naprawdę szczerze i ludzie na początku poruszania tego tematu mnie nie lubią, gdyż dotykam ich świadomości i odpowiedzialności. Jednak cieszę się, że to właśnie ja im o tym powiedziałem, gdy dostaję wieczorem po rozmowie sms, że jeszcze nikt tak z nimi nie rozmawiał i cieszą się, że ich odwiedziłem.

Pewnie cały czas się zastanawiasz, o co tak naprawdę chodzi. Już tłumaczę. Niestety w tym przykładzie, aby jasno Ci to wytłumaczyć muszę uśmiercić jednego z członków rodziny, a w tym przypadku ojca, który jest głównym żywicielem. Wyobraź sobie czysto hipotetycznie, że Twój mąż, partner wychodzi rano do pracy i nagle z niej nie wraca. Pomijam sam ból, jaki towarzyszy Tobie i reszcie rodziny, po stracie drugiej, ukochanej osoby.

Zostawmy teraz ból i spójrz od strony finansowej z czym, Ty jako żona, partnerka, zostajesz sama z dziećmi. Twój mąż zapewniał większość lub też 100% budżetu domowego, a teraz zostałaś sama z dziećmi, z opłatami, kosztami życia i z ratami kredytu hipotecznego.

I co teraz?

Pewnie myślisz sobie, przecież kredyt hipoteczny jest ubezpieczony. Oczywiście, że jest, ale czy czytałaś kiedyś OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) tego kredytu? Czy zdajesz sobie sprawę ile „wyłączeń” posiada ubezpieczenie kredytu hipotecznego? „Wyłączeń”, czyli ile w ogólnych warunkach ubezpieczenia kredytu, istnieje punktów, w których opisane jest, w jakich przypadkach nie obowiązuje wypłata odszkodowania?

Nie będę podawać tutaj liczb, ile takich wyłączeń istnieje…

A nawet jeśli jakimś cudem, takie odszkodowanie zostanie wypłacone, to czy zdajesz sobie sprawę, że pójdzie ono na pokrycie Twoich zobowiązań ratalnych kredytu, a co z wychowaniem dzieci do wieku co najmniej 18 lat, czy też w wielu przypadkach, do wieku osiągnięcia autonomii finansowej przez dziecko?

Takich przykładów mógłbym podać wiele, np. małżeństwo bez dzieci, posiadające kredyt hipoteczny lub inne zobowiązania. Jak jedna osoba poradzi sobie ze spłatą wszelkich kosztów, gdy drugiej połówki zabraknie?

A co jeśli jesteś w bardziej komfortowej sytuacji i nie posiadasz kredytów, ale posiadasz dzieci. Jak samodzielnie je wychowasz, kiedy to Twoja druga połówka zapełniała finansowo większość budżetu domowego?

Tych i podobnych pytań jak i przykładów jest wiele…

Teraz Ty, sam rodzicu! Odpowiedz sobie na jedno proste pytanie. Jak jesteś od strony finansowej przygotowany na taką, tylko jedną sytuację, która prawdopodobnie Tobie się nie przydarzy…?

Jesteś odpowiedzialnym rodzicem, mężem, żoną, partnerem, partnerką?

Zabezpieczenie egzystencji rodziny jest podstawą bycia odpowiedzialnym partnerem oraz rodzicem. Czy masz adekwatną ochronę w scenariuszach nagłych, takich jak utrata pracy, poważna choroba, inwalidztwo czy śmierć? Prawdopodobnie Cię to nie spotka, jednak ochrona pozwala spać spokojnie…

Czy dla Ciebie, jako odpowiedzialnego rodzica, partnera, 90 minut spotkania ze mną, do dużo, aby dowiedzieć się jak powinieneś mieć poukładane tematy związane z wcześniej poruszoną strefą egzystencji, tematy testamentów, dyspozycji, pełnomocnictw, czy też zachowków?

Napisz w komentarzu, czy jest to dla Ciebie ciekawy i ważny temat.

Zostaw swój adres e-mail, a będziesz na bieżąco informowany/a o nowych artykułach. Do zobaczenia.

0 0 votes
Twoja ocena
Powiadom mnie
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments